Bla

Çocukların soyutlama becerisinin 8 yaşına kadar gelişmediğini öğrenmiştik. Az önce parmaklarımı kanata kanata tırnak keserken ve kendimce zahmetli bir manikür işiyle uğraşırken aklıma gelen şey tam olarak bununla alakalı idi.

Ne zaman tırnak kesmeyi öğrenmiştim? Veya ne zaman öğrenecektim? Bir ay önce kuaförümde ilk defa manikür -gerçek anlamda- yaptırdığımda anlamıştım ki ben tırnak kesmiyorum. Parmaklarıma soykırım yapıyorum.

Ve sonra bu işi hakkıyla öğrenmem gerektiğini hissettim. 23 yaşındayım ve 8 yaşında tırnak kesmeye başladıysam 15 senedir parmaklarımı doğruyorum ben. Yeter! Bunu öğrenicem ve ileride çocuklarıma anlatıcam. “Bakın” dicem. “Gençler! Ben bu sizin 8 yaşınızda öğrendiğiniz şeyi 23 yaşımda öğrenmiştim. 15 sene kârdasınız.” Evet bunu diyicem onlara. Söylediğim söze, verdiğim tavsiyeye ilgisiz olsalar da… Çünkü babam da abimle bana böyle yapardı. Çok iyi hatırlıyorum. Sabah bizi arabayla Hırka-i Şerif okuluna bırakıyordu. 8 Yaşındaydım. Abimle aynı okulda okuyorduk. Ve ikimize dönüp “bla bla bla bla” dedi. İlgisizdik. Ve ardından dedi ki: “Bakın ben size anlattığım bu şeyi 50 yaşımda öğrendim.” İlgisizdik. Ardından ben bir şeyler söyleyerek aklımca babamı test ettim. Babam da “Ben o yollardan çoktaaan geçtim.” dedi. Hiçbir şey anlamamıştım. Arabanın arka koltuğunda abimle oturuyoduk. Yollara baktım. “Nası yani.” dedim. Babam dün gizlice yürüdüğüm yoldan mı geçmişti? Nereden biliyordu o yolu? Oysa Yaşar öğretmenim göstermişti o yer yer merdivenleri olan yolu bana. İlgiliydim 8 yaşındaydım. Soyutlama becerim gelişmemişti. (05.04.2009 14:52 – 15:07 / İcadiye)