Sağlıkta Dönüşüm: Sipariş Masası

Hastanelerde hizmet talep eden ancak doktor talep etmeyen insanlar için bir birim oluşturulmalı. Öyle ya, kimisi doktoru sevmez, istemez. Kişi kendinin doktordur düsturundan yola çıkar elinde bir listeyle gelir hastaneye, özellikle Acil Servislere. Listeye bakarsın “FSH, LH, TSH, T3, T4, Hemogram” yazıyor. Dersin “hanımefendi acil serviste hormon testi yaptırmak sizce de bir miktar mantıksız değil mi?” Düşünür, “O zaman ben dahiliyeye gidim öyle mi?” deyip rotasını değiştirir.
Halbuki o hanıma “Durun! Siz, elinizde listeyle hastaneye gelenler! Ucuza check-up yaptırmanın harikulade hazzını yaşamak isteyenler! Evet, evet siz! Sizleri unutmadık! Gelin hastanemizin ‘Sipariş Masası’na istediğiniz tetkik ve görüntülemeyi talep edin, en kısa sürede sonucu size gönderelim! Üstelik Eylül ayı kampanyamızdan yararlanarak 4’lü hormon testinin yanı sıra ücretsiz Hemogram ve %50 indirimli Biyokimya testlerimizi de kaçırmayın! Büyük seçim alıp Akciğer Grafisi ve Beyin Tomografisini de eklerseniz tüm testleriniz sadece 65 TL’ye gelecektir.” denmelidir.

Evet öyle olmalı. Sipariş Masası; doğrudan hastaneye sıcak para girişi sağlayacak süper bir fikir. Bir de bu birime gidenlere tetkik sırası beklememeyi sağlarsanız, hem acil yükünü hafifletir hem de hastaneye sosyal sigorta dışından para girişi sağlarsınız. Tabii bu siparişlerin hiç biri SGK tarafından karşılanmayacak. Ama olsun dünyanın en ucuz tetkik yapılan ülkesindeyiz, kimsenin cebini yakmayacaktır bu minimal ücretler. Alan razı veren razı. İşkolik bakanımızın bu konuya bir el atmasını yürekten istiyorum. Sağlıkta masrafları kısma ve kazanç sağlama nihayetinde bakanlığın şu an öncelikli politikası. Neydi o sağlıkta ana rahmine dönüş müydü?

10.08.2011